CCNA Winners 2012

Newspapers Canada is honoured to recognize the winners of the 2012 Canadian Community Newspaper Awards. The annual national awards program celebrates excellence in community publishing from coast to coast and recognizes the very best in editorial, photography and multimedia initiatives from our CCNA-member community newspapers.

Online Winners Book (PDF)

For General Excellence (2.5 MB), click here.
For the Premier Categories (7 MB), click here.
For Special Competitions (2.2 MB), click here.

 

Class 1011 - General Excellence, circulation up to 1249

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - Nanton News, Nanton, AB
2 - Advance, Gull Lake, SK
3 - The Valley Sentinel, Valemount/McBride, BC

Best Editorial Page

1 - Eagle Valley News, Sicamous, BC
2 - Herald, Whitewood, SK
3 - The Lake Cowichan Gazette, Lake Cowichan, BC

Best Front Page

1 - Nanton News, Nanton, AB
2 - The Lake Cowichan Gazette, Lake Cowichan, BC
3 - The Valley Sentinel, Valemount/McBride, BC

Blue Ribbon

Advance, Gull Lake, SK
Eagle Valley News, Sicamous, BC
Herald, Whitewood, SK
Nanton News, Nanton, AB
The Lake Cowichan Gazette, Lake Cowichan, BC
The North Thompson Times, Clearwater, BC
The Valley Sentinel, Valemount/McBride, BC

Class 1012 - General Excellence, circulation 1250 to 1999

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - The Chronicle, Ladysmith/Chemainus, BC
2 - The Hinton Voice, Hinton, AB
3 - Northern Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT

Best Editorial Page

1 - Express, Meaford, ON
2 - North Island Gazette, Port Hardy, BC
3 - The Eastern Door, Kahnawake, QC

Best Front Page

1 - The Macleod Gazette, Fort Macleod, AB
2 - Cobden Sun, Cobden, ON
3 - The Hope Standard, Hope, BC

Blue Ribbon

Cobden Sun, Cobden, ON
Express, Meaford, ON
Independent, Elmira, ON
News Express, Fergus-Elora, ON
North Island Gazette, Port Hardy, BC
Northern Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT
The Eastern Door, Kahnawake, QC
The Hinton Voice, Hinton, AB
The Hope Standard, Hope, BC
The Macleod Gazette, Fort Macleod, AB
The Weekly Press, Enfield, NS

Class 1013 - General Excellence, circulation 2000 to 2999

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - Hants Journal, Windsor, NS
2 - The Interior News, Smithers, BC
3 - The Advertiser, Grand Falls-Windsor, NL

Best Editorial Page

1 - The Williams Lake Tribune, Williams Lake, BC
2 - Independent, New Hamburg, ON
3 - Gazette, Grand Forks, BC

Best Front Page

1 - Deh Cho Drum, Fort Simpson, NT
2 - The Advertiser, Grand Falls-Windsor, NL
3 - The Interior News, Smithers, BC

Blue Ribbon

Deh Cho Drum, Fort Simpson, NT
Hants Journal, Windsor, NS
Independent, New Hamburg, ON
Salmon Arm Observer, Salmon Arm, BC
The Advertiser, Grand Falls-Windsor, NL
The Interior News, Smithers, BC
The Kincardine Independent, Kincardine, ON
The Labradorian, Happy Valley-Goose Bay, NL
The Williams Lake Tribune, Williams Lake, BC

Class 1014 - General Excellence, circulation 3000 to 3999

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - The Chief, Squamish, BC
2 - The Fitzhugh, Jasper, AB
3 - Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC

Best Editorial Page

1 - The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB
2 - The Powell River Peak, Powell River, BC
3 - Bugle Observer, Woodstock, NB

Best Front Page

1 - The Chief, Squamish, BC
2 - Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
3 - The Compass, Carbonear, NL

Blue Ribbon

Bonnyville Nouvelle, Bonnyville, AB
Bugle Observer, Woodstock, NB
Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
Northern Pride, Meadow Lake, SK
The Chief, Squamish, BC
The Compass, Carbonear, NL
The Fitzhugh, Jasper, AB
The Powell River Peak, Powell River, BC
The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB

Class 1015 - General Excellence, circulation 4000 to 6499

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
2 - The Casket, Antigonish, NS
3 - The Packet, Clarenville, NL

Best Editorial Page

1 - The Packet, Clarenville, NL
2 - Yellowknifer, Yellowknife, NT
3 - Dauphin Herald, Dauphin, MB

Best Front Page

1 - Citizen, Brock, ON
2 - Vanguard, Yarmouth, NS
3 - Northern Pen, St. Anthony, NL

Blue Ribbon

Citizen, Brock, ON
Dauphin Herald, Dauphin, MB
Fort Frances Times, Fort Frances, ON
Kings County Record, Sussex, NB
Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC
Northern Pen, St. Anthony, NL
The Casket, Antigonish, NS
The Packet, Clarenville, NL
Vanguard, Yarmouth, NS

Class 1016 - General Excellence, circulation 6500 to 12499

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - Prince George Citizen, Prince George, BC
2 - Question, Whistler, BC
3 - Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Best Editorial Page

1 - Coast Reporter, Sechelt/Gibsons, BC
2 - Alberni Valley News, Port Alberni, BC
3 - Quesnel Cariboo Observer, Quesnel, BC

Best Front Page

1 - Prince George Citizen, Prince George, BC
2 - Mission Record, Mission, BC
3 - Star, Nelson, BC

Blue Ribbon

Alberni Valley News, Port Alberni, BC
Aldergrove Star, Aldergrove, BC
Mission Record, Mission, BC
NWT News/North, Northwest Territories, NT
Prince George Citizen, Prince George, BC
Scugog Standard, Port Perry, ON
Star, Nelson, BC
Sun/Tribune, Stouffville, ON
The Carillon, Steinbach, MB

Class 1017 - General Excellence, circulation 12500 to 24999

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - St. Albert Gazette, St. Albert, AB
2 - Observer, Elmira-Woolwich, ON
3 - Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC

Best Editorial Page

1 - Independent, Brighton/Warkworth/Campbellford, ON
2 - Perth EMC, Perth, ON
3 - Western Wheel, Okotoks, AB

Best Front Page

1 - Observer, Elmira-Woolwich, ON
2 - Delta Optimist, Delta, BC
3 - Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC

Blue Ribbon

Comox Valley Record, Courtenay Comox Valley, BC
Cowichan News Leader Pictorial, Duncan, BC
Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC
Delta Optimist, Delta, BC
Dundas Star News, Dundas, ON
Goldstream News Gazette, Victoria, BC
Independent, Brighton/Warkworth/Campbellford, ON
Kawartha Lakes This Week, Kawartha Lakes, ON
Mirror, Midland/ Penetanguishene, ON
Observer, Elmira-Woolwich, ON
Perth EMC, Perth, ON
St. Albert Gazette, St. Albert, AB
The News, Parksville/Qualicum Beach, BC
The Record, New Westminster, BC
Victoria News, Victoria, BC
Western Wheel, Okotoks, AB
 

Class 1018 - General Excellence, circulation 25,000 and over

Sponsored by News Canada

Best All-Round Newspaper

1 - Peace Arch News, Surrey, BC
2 - Mountain News, Hamilton, ON
3 - The Leader, Surrey/North Delta, BC

Best Editorial Page

1 - Mountain News, Hamilton, ON
2 - The News, Maple Ridge-Pitt Meadows, BC
3 - Stoney Creek News, Stoney Creek, ON

Best Front Page

1 - The Leader, Surrey/North Delta, BC
2 - The Now, Coquitlam/Pt. Coquitlam/Pt. Moody, BC
3 - Economist & Sun, Markham, ON

Blue Ribbon

Capital News, Kelowna, BC
Economist & Sun, Markham, ON
Kamloops This Week, Kamloops, BC
Langley Advance, Langley, BC
Mountain News, Hamilton, ON
Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC
North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC
Oshawa This Week, Oshawa, ON
Peace Arch News, Surrey, BC
Red Deer Express, Red Deer, AB
Saanich News, Saanich, BC
Stoney Creek News, Stoney Creek, ON
The Leader, Surrey/North Delta, BC
The News, Maple Ridge-Pitt Meadows, BC
The Now, Coquitlam/Pt. Coquitlam/Pt. Moody, BC
The Vancouver Courier - West Side, Vancouver, BC
Tribune, Guelph, ON
Tri-City News, Coquitlam/Pt. Coquitlam/Pt. Moody, BC

Class 2011 - Best News Story, circulation up to 3,999

Stephen Shaw Memorial Award
Sponsored by Metroland Media Group Ltd.

1 - Martha Wickett, Salmon Arm Observer, Salmon Arm, BC
2 - Allyson Snelling, Gravenhurst Banner, Gravenhurst, ON
3 - Tyler Waugh, The Hinton Voice, Hinton, AB

Class 2012 - Best News Story, circulation 4,000 to 12,499

Stephen Shaw Memorial Award
Sponsored by Metroland Media Group Ltd.

1 - Nicole Veerman and Galit Rodan, NWT News/North, Northwest Territories, NT
2 - Carla Allen, Vanguard, Yarmouth, NS
3 - John Thompson, The Yukon News, Whitehorse, YT

Class 2013 - Best News Story, circulation 12,500 and over

Stephen Shaw Memorial Award
Sponsored by Metroland Media Group Ltd.

1 - Chris Hall, Port Perry Star, Port Perry, ON
2 - Lauren Gilchrist, Peterborough This Week, Peterborough, ON
3 - Tyler Olsen, Chilliwack Times, Chilliwack, BC
 

Class 2021 - Best Feature Story, circulation up to 3,999

1 - Lianne Lahaie, The Review, Vankleek Hill/Hawkesbury, ON
2 - Matt Driscoll, Examiner, Bracebridge, ON
3 - Rebecca Aldous, The Chief, Squamish, BC

Class 2022 - Best Feature Story, circulation 4,000 to 12,499

1 - Autumn MacDonald, Quesnel Cariboo Observer, Quesnel, BC
2 - Scott Howard, Citizen, Brock, ON
3 - Zoey Duncan, Fort Frances Times, Fort Frances, ON
 

Class 2023 - Best Feature Story, circulation 12,500 and over

1 - Jessica Barrett, WE/WestEnder, Vancouver, BC
2 - Chris Traber, Era-Banner, Newmarket/Aurora, ON
3 - Martin Millerchip, North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC

Class 2031 - Best Feature Series, circulation up to 3,999

Saskatchewan Weekly Newspapers Association Trophy
Sponsored by SWNA

1 - Doug Neuman and Tim Bryant, The Westlock News, Westlock, AB
2 - Kyle Wells, The Powell River Peak, Powell River, BC
3 - Tyler Waugh, The Hinton Voice, Hinton, AB

Class 2032 - Best Feature Series, circulation 4,000 to 12,499

Saskatchewan Weekly Newspapers Association Trophy
Sponsored by SWNA

1 - Adrienne Fox, Wawatay News, Sioux Lookout, ON
2 - Dustin Walker, Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC
3 - Juris Graney and Emma Graney, Northern Pen, St. Anthony, NL

Class 2033 - Best Feature Series, circulation 12,500 and over

Saskatchewan Weekly Newspapers Association Trophy
Sponsored by SWNA

1 - Andrew Livingstone, Enterprise, Caledon, ON
2 - Eric Welsh, The Chilliwack Progress, Chilliwack, BC
3 - Bill Tremblay, Banner, Orangeville, ON
 

Class 2041 - Outstanding Columnist, circulation open

George Cadogan Memorial Outstanding Columnist Award
Sponsored by Cadogan Foundation Inc.

1 - Angela Mombourquette, HRM West Community Herald, Halifax, NS
2 - Bram Lebo, Highlander, Haliburton, ON
3 - Michael Johansen, The Labradorian, Happy Valley-Goose Bay, NL
 

Class 2051 - Outstanding Reporter Initiative, circulation up to 9,999

1 - Paul MacNeill, The Eastern Graphic, Montague, PE
2 - Sean McIntyre and Gail Sjuberg, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
3 - Juris Graney, Northern Pen, St. Anthony, NL
 

Class 2052 - Outstanding Reporter Initiative, circulation 10,000 and over

1 - Stacey Colwell, The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
2 - Jeff Nagel, The Leader, Surrey/North Delta, BC
3 - Diane Strandberg, Tri-City News, Coquitlam/Pt. Coquitlam/Pt. Moody, BC
 

Class 2061 - Best National Editorial, circulation up to 9,999

Charles Hawkins Memorial Trophy
Sponsored by the Manitoba Community Newspapers Association

1 - Erika Engel, Courier-Herald, Blue Mountains, ON
2 - George Brown, Ponoka News, Ponoka, AB
3 - Kevin Higgins, The Beacon, Gander, NL
 

Class 2062 - Best National Editorial, circulation 10,000 and over

Charles Hawkins Memorial Trophy
Sponsored by the Manitoba Community Newspapers Association

1 - Martin Melbourne, Orillia Today, Orillia, ON
2 - Jim Zeeben, Saanich News, Saanich, BC
3 - Michael Hall, The News, Maple Ridge-Pitt Meadows, BC

Class 2071 - Best Local Editorial, circulation up to 3999

Sponsored by Glacier Media Group

1 - Vern Faulkner, Courier Weekend, St. Stephen, NB
2 - Francis Baker, News Express, Fergus-Elora, ON
3 - Robson Fletcher, The Fitzhugh, Jasper, AB
 

Class 2072 - Best Local Editorial, circulation 4,000 to 12,499

Sponsored by Glacier Media Group

1 - Richard Mostyn, The Yukon News, Whitehorse, YT
2 - Tracy Kibble, Topic, Bradford/West Gwillimbury, ON
3 - Paul Walton, Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC

Class 2073 - Best Local Editorial, circulation 12,500 and over

Sponsored by Glacier Media Group

1 - Michael Hall, The News, Maple Ridge-Pitt Meadows, BC
2 - Lois Tuffin, Kawartha Lakes This Week, Kawartha Lakes, ON
3 - Rod Jerred, Mountain News, Hamilton, ON
 

Class 2081 - Best Historical Story, circulation up to 3,999

1 - Greg Bennett, Coast Guard, Shelburne/Barrington, NS
2 - Christopher Vaughan, The Georgian, Stephenville, NL
3 - Elizabeth Nolan, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC

Class 2082 - Best Historical Story, circulation 4,000 to 12,499

1 - Belle Hatfield, Vanguard, Yarmouth, NS
2 - Greg Nesteroff, Star, Nelson, BC
3 - Zoey Duncan, Fort Frances Times, Fort Frances, ON

Class 2083 - Best Historical Story, circulation 12,500 and over

1 - Juanita Krause, Farm 'n' Friends, Lamont, AB
2 - Christina Myers, Burnaby Now, Burnaby, BC
3 - Paul J. Henderson, Chilliwack Times, Chilliwack, BC

Class 2091 - Best Headline Writing, circulation open

1 - The Now, Surrey/North Delta/White Rock, BC
2 - The Powell River Peak, Powell River, BC
3 - Chilliwack Times, Chilliwack, BC
 

Class 2101 - Best Local Cartoon, circulation up to 9,999

1 - Wyatt Tremblay, The Yukon News, Whitehorse, YT
2 - Patrick LaMontagne, Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB
3 - Norm Muffitt, Deh Cho Drum, Fort Simpson, NT

Class 2102 - Best Local Cartoon, circulation 10,000 and over

1 - Bob Castle, Comox Valley Record, Courtenay Comox Valley, BC
2 - Ole Heggen, Victoria News, Victoria, BC
3 - Steve Nease, Peterborough This Week, Peterborough, ON

Class 2111 - Best Spot News Photo Coverage, circulation up to 3,999

1 - Sarah Burns, The Hinton Voice, Hinton, AB
2 - Dierra Maynard, The Similkameen Spotlight, Princeton, BC
3 - Astrid Tevely, The Valley Sentinel, Valemount/McBride, BC
 

Class 2112 - Best Spot News Photo Coverage, circulation 4,000 to 12,499

1 - Ian Stewart, The Yukon News, Whitehorse, YT
2 - Megan Cole, Star, Nelson, BC
3 - Craig Douce, Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Class 2113 - Best Spot News Photo Coverage, circulation 12,500 and over

1 - Ryan Pfeiffer, Pickering News Advertiser, Ajax/Pickering, ON
2 - Seung-Chul Baik, The Richmond Review, Richmond, BC
3 - Jenna Hauck, The Chilliwack Progress, Chilliwack, BC
 

Class 2121 - Best Feature Photo, circulation up to 3,999

1 - Sarah Burns, The Hinton Voice, Hinton, AB
2 - Noel West, Courier, Carstairs, AB
3 - Amy Woolvett, Coast Guard, Shelburne/Barrington, NS

Class 2122 - Best Feature Photo, circulation 4,000 to 12,499

1 - Kelly Clemmer, Edge, Wainwright, AB
2 - Brent Wesley, Wawatay News, Sioux Lookout, ON
3 - Jeffrey Heyden-Kaye, Ponoka News, Ponoka, AB
 

Class 2123 - Best Feature Photo, circulation 12,500 and over

1 - April Bartlett, St. Albert Gazette, St. Albert, AB
2 - James Maclennan, Tri-City News, Coquitlam/Pt. Coquitlam/Pt. Moody, BC
3 - Tyler Garnham, South Delta Leader, South Delta, BC

Class 2131 - Best Sports Photo, circulation up to 3,999

1 - Tyler Waugh, The Hinton Voice, Hinton, AB
2 - Debbie Robinson, Cobden Sun, Cobden, ON
3 - Jon Muldoon, The Interior News, Smithers, BC

Class 2132 - Best Sports Photo, circulation 4,000 to 12,499

1 - Adam Jackson, Ponoka News, Ponoka, AB
2 - Noel West, Innisfail Province, Innisfail, AB
3 - Jerold LeBlanc, Times Advertiser, Wetaskiwin, AB
 

Class 2133 - Best Sports Photo, circulation 12,500 and over

1 - Graham Paine, Canadian Champion, Milton, ON
2 - Michelle Siu, Beaver, Oakville, ON
3 - April Bartlett, St. Albert Gazette, St. Albert, AB

Class 2141 - Best Photo Essay, circulation up to 3,999

1 - Derrick Lundy and team, Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
2 - Robson Fletcher, The Fitzhugh, Jasper, AB
3 - Rich Holmes, The Provost News, Provost, AB
 

Class 2142 - Best Photo Essay, circulation 4,000 to 12,499

1 - Juris Graney, Northern Pen, St. Anthony, NL
2 - George Brown and Charles Tweed, Ponoka News, Ponoka, AB
3 - Laurie Weir, Smiths Falls This Week, Smiths Falls, ON
 

Class 2143 - Best Photo Essay, circulation 12,500 and over

1 - Stan Howe, Advance, Barrie, ON
2 - Boaz Joseph, The Leader, Surrey/North Delta, BC
3 - Lance Anderson, Peterborough This Week, Peterborough, ON

Class 2151 - Best Photo Illustration, circulation open

George Holmes Memorial Trophy
Sponsored by the Holmes Family, Alberta

1 - Jenna Hauck, The Chilliwack Progress, Chilliwack, BC
2 - Michael Barrett, Georgina Advocate, Keswick, ON
3 - Justyna Krol, WE/WestEnder, Vancouver, BC
 

Class 2211 - Outstanding Community Service, circulation up to 9,999

1 - Kings County Register, Kentville, NS
2 - The Review, Vankleek Hill/Hawkesbury, ON
3 - Alberni Valley Times, Port Alberni, BC
 

Class 2212 - Outstanding Community Service, circulation 10,000 and over

1 - North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC
2 - Burnaby Now, Burnaby, BC
3 - Prairie Post, Swift Current, SK

Class 2221 - Best Holiday Edition, circulation up to 3,999

Black Press Trophy
Sponsored by Black Press

1 - The Saint Croix Courier, St. Stephen, NB
2 - South Peace News, High Prairie, AB
3 - The Weekly Press, Enfield, NS
 

Class 2222 - Best Holiday Edition, circulation 4000 to 12499

Black Press Trophy
Sponsored by Black Press

1 - Mountaineer, Rocky Mountain House, AB
2 - The Carillon, Steinbach, MB
3 - The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
 

Class 2223 - Best Holiday Edition, circulation 12,500 and over

Black Press Trophy
Sponsored by Black Press

1 - Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC
2 - The Morning Star, Vernon, BC
3 - North Shore News, North Vancouver/West Vancouver, BC
 

Class 2231 - Best Coverage of the Arts, circulation up to 9,999

Sponsored by Access Copyright

1 - Gulf Islands Driftwood, Salt Spring Island, BC
2 - Alberni Valley News, Port Alberni, BC
3 - Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB

Class 2232 - Best Coverage of the Arts, circulation 10,000 and over

Sponsored by Access Copyright

1 - The Suburban, Montreal, QC
2 - WE/WestEnder, Vancouver, BC
3 - North Shore Outlook, North Vancouver, BC
 

Class 2241 - Best Sports Coverage, circulation up to 3,999

1 - The Hinton Voice, Hinton, AB
2 - The Beacon, Gander, NL
3 - Temiskaming Speaker, New Liskeard, ON

Class 2242 - Best Sports Coverage, circulation 4,000 to 12,499

1 - Rocky Mountain Outlook, Canmore/Kananaskis/Banff/Lake Louise, AB
2 - The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
3 - Alberni Valley News, Port Alberni, BC
 

Class 2243 - Best Sports Coverage, circulation 12,500 and over

1 - St. Albert Gazette, St. Albert, AB
2 - Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC
3 - Nanaimo News Bulletin, Nanaimo, BC

Class 2261 - Best Website, circulation up to 3,999

1 - The Powell River Peak, Powell River, BC
2 - The Chief, Squamish, BC
3 - Journal, Humboldt, SK
 

Class 2262 - Best Website, circulation 4,000 to 12,499

1 - The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
2 - Kings County Register, Kentville, NS
3 - The Lunenburg County Progress Bulletin, Lunenburg, NS
 

Class 2263 - Best Website, circulation 12,500 and over

1 - Northern Life, Sudbury, ON
2 - The Now, Surrey/North Delta/White Rock, BC
3 - Oshawa This Week, Oshawa, ON

Class 2271 - Best Multimedia Feature, circulation up to 9,999

Sponsored by Canada Post

1 - Nanaimo Daily News, Nanaimo, BC
2 - The Yukon News, Whitehorse/Yukon Territory, YT
3 - Yellowknifer, Yellowknife, NT
 

Class 2272 - Best Multimedia Feature, circulation 10,000 and over

Sponsored by Canada Post

1 - The Now, Surrey/North Delta/White Rock, BC
2 - Victoria News, Victoria, BC
3 - Oshawa This Week, Oshawa, ON

Class 2311 - Best Canadian Forces Base Newspaper, circulation open

1 - Lookout Newspaper and Creative Services, CFB Esquimalt, BC
2 - Trident Newspaper, CFB Halifax - Maritime Forces Atlantic, NS
3 - Aurora Newspaper, CFB Greenwood, NS
 

Class 3011 - Best Environmental Writing, circulation up to 9,999

1 - Shawn Bell, Meagan Wohlberg and Don Jaque, Slave River Journal, Fort Smith/Fort Chipewyan, NT
2 - Tina Comeau, Vanguard, Yarmouth, NS
3 - Pat Peckover, Keri Dalman and Keith Solomon, Journal, Humboldt, SK

Class 3012 - Best Environmental Writing, circulation 10,000 and over

1 - Kyle Slavin, Saanich News, Saanich, BC
2 - Kevin Ma, St. Albert Gazette, St. Albert, AB
3 - Charlotte Prong Parkhill, Waterloo Chronicle, Waterloo, ON
 

Class 3021 - Excellence in Rural Reporting, circulation open

1 - Joel Wiebe, Peterborough This Week, Peterborough, ON
2 - Ashley Thompson, Hants Journal, Windsor, NS
3 - Susan Quinlan, Prairie Post, Swift Current, SK

Class 3031 - Best Business Writing Award, circulation up to 9,999

1 - Lisa Joy, Globe, Lacombe, AB
2 - Zoey Duncan, Fort Frances Times, Fort Frances, ON
3 - Rob Learn, Almaguin News, Burks Falls, ON

Class 3032 - Best Business Writing Award, circulation 10,000 and over

1 - Tyler Olsen, Chilliwack Times, Chilliwack, BC
2 - Doug Hallett, Tribune, Guelph, ON
3 - Krista Siefken, Cowichan News Leader Pictorial, Duncan, BC
 

Class 3041 - Best Agricultural Edition, circulation up to 9,999

1 - Independent, New Hamburg, ON
2 - The Eastern Graphic, Montague, PE
3 - World-Spectator, Moosomin, SK

Class 3042 - Best Agricultural Edition, circulation 10,000 and over

1 - Prairie Post, Swift Current, SK
2 - Cowichan Valley Citizen, Duncan, BC
3 - Embassy, Ottawa, ON

Class 3051 - Best Agricultural Story, circulation open

1 - Robert Mangelsdorf, The News, Maple Ridge-Pitt Meadows, BC
2 - Sandor Gyarmati, Delta Optimist, Delta, BC
3 - Judie Steeves, Capital News, Kelowna, BC
 

Class 4011 - Outstanding Campus Newspaper, circulation open

1 - et cetera, Humber College, ON
2 - The Varsity, University of Toronto, ON
3 - The Reflector, Mount Royal College, AB

Class 4021 - Best Campus News Story, circulation open

1 - Jason Winders, Western News, University of Western Ontario, ON
2 - Alexandria Eldridge, The Gateway, University of Alberta, AB
3 - Justin Smirlies, The Cord, Wilfrid Laurier University, ON
 

Class 4031 - Best Campus Feature Story, circulation open

1 - Paul Mayne, Western News, University of Western Ontario, ON
2 - Sean Mackay, The Varsity, University of Toronto, ON
3 - Mariana Ionova and Vidya Kauri, The Eyeopener, Ryerson University, ON

Class 4041 - Best Campus Photography, circulation open

1 - Bernarda Gospic, The Varsity, University of Toronto, ON
2 - Paul Wayne, Western News, University of Western Ontario, ON
3 - Nick Lachance, The Cord, Wilfrid Laurier University, ON